XIV/148/2004 15.06.2004 w sprawie określenia wysokości oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku na ekonomiczne usamodzielnienie.
U c h w a ł a Nr XIV/148/2004
Rady Gminy Słupsk
z dnia 15 czerwca 2004 roku
w sprawie określenia wysokości oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku na ekonomiczne usamodzielnienie.
Na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593 z 2004 roku ze zmianami: Dz. U. Nr 99 poz. 1001)
Rada Gminy Słupsk
u c h w a l a, co następuje;
§ 1
Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie zwany dalej „zasiłkiem” może być przyznany w szczególności na:
podjęcie działalności gospodarczej,
pokrycie kosztów przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania zawodowego, jeżeli jednostka szkoląca zobowiąże się do przygotowania zawodowego świadczeniobiorcy w określonym czasie, nie dłuższym niż 6 miesięcy, a przygotowanie to rokuje poprawę jego sytuacji materialnej,
pokrycie kaucji na użyczenie przedmiotów i urządzeń ułatwiających niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku i podjęcie pracy zarobkowej.
§ 2
Zasiłek może być przyznany, jeżeli okoliczności sprawy i przedłożone przez ubiegającego się propozycje działalności gospodarczej rokują, że pomoc będzie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem i przyniesie zamierzone efekty.
§ 3
Przyznanie zasiłku i jego wysokość zależne są od warunków bytowych zainteresowanego oraz rodzaju proponowanego przedsięwzięcia.
§ 4
Decyzję w sprawie przyznania zasiłku podejmuje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku po uzyskaniu opinii Wójta Gminy Słupsk.
§ 5
Zasiłek nie przysługuje jeżeli rodzina lub osoba ubiegająca się otrzymała już pomoc na ten cel z innego źródła.
§ 6
Podstawą odmowy przyznania lub ograniczenia wysokości zasiłku może być uchylanie się przez osobę lub rodzinę ubiegającą się o pomoc od podjęcia odpowiedniej pracy w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu albo poddania się przeszkoleniu zawodowemu.
§ 7
Wysokość zasiłku nie może przekraczać 20-krotności kwoty kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej ustalonego na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.
§ 8
Zasiłek może być bezzwrotny lub zwrotny w części lub w całości.
Uprawnione do zasiłku bezzwrotnego są rodziny, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego ustalonego na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.
Osobom, które nie spełniają kryterium określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej może być przyznany zasiek pod warunkiem zwrotu jego części lub całości.
§ 9
W decyzji o przyznaniu zasiłku zwrotnego określa się, czy podlega on zwrotowi w części, czy w całości, oraz termin i sposób jego spłaty.
§ 10
Zasiłek na pokrycie kosztów przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania ustala się w wysokości kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż kwota określona w § 7 niniejszej uchwały, po złożeniu przez świadczeniobiorcę zobowiązania do jego odbycia.
Koszty te pokrywa z zasiłku ośrodek pomocy społecznej bezpośrednio jednostce szkolącej.
W przypadku nieukończenia przez świadczeniobiorcę szkolenia z jego winy, zasiłek w całości podlega zwrotowi, bez względu na sytuację materialną rodziny.
§ 11
Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku
§ 12
Traci moc Uchwała Nr XXI/117/96 Rady Gminy Słupsk z dnia 29 listopada 1996r. w sprawie określenia wysokości oraz szczegółowych zasad i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Słupsku.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Piotr Stawiszyński | 25-02-2008 09:44 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 25-02-2008 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 25-02-2008 09:44 |